Jazda bez dokumentu prawa jazdy, rejestracja online i inne udogodnienia jeszcze w 2019
Piotr Jędrzejak
15 marca 2019

Być może jeszcze w 2019 roku Ministerstwo Cyfryzacji ułatwi życie kierowcom.

Na początku stycznia polskich kierowców obiegła informacja o możliwych kilku ciekawych nowelizacjach prawa. Nic dziwnego, że kierowcy cieszyli się, ponieważ wśród zmian miały znaleźć się m.in.: zmiana finansowania WORDów, brak obowiązku posiadania przy sobie dokumentu prawa jazdy, brak obowiązku wymiany tablic, rejestracja pojazdów online, zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. czy podniesienie bezpieczeństwa dzieci.

Wszystkie te udogodnienia zawierają się w tzw. pakiecie deregulacyjnym i jak informuje Dziennik.pl, kierowcy się niecierpliwią.

Piotr Liroy-Marzec, szef Kola Poselskiego Wolność i Skuteczni powiedział dla Dziennik.pl:
„Otrzymuję bardzo wiele zapytań o to, kiedy zmiany zawarte w pakiecie wejdą w życie. Zainteresowanie wprowadzeniem normalności w przepisach dotyczących kierowców jest ogromne, dlatego na bieżąco monitoruję działania rządu.”

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało i przekazało Ministerstwu Infrastruktury propozycje nowych przepisów, wraz z uzasadnieniami, już po konsultacjach z policją. W planie jest umożliwienie kierowcom jazdę bez dokumentu prawa jazdy przy sobie. Ponadto Ministerstwo potwierdza także, że w propozycjach jest likwidacja nalepki kontrolnej oraz wprowadzenie możliwości rejestracji on-line pojazdów nowych przez dilerów. Ponadto generowany internetowo raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów otrzyma ranę dokumentu potwierdzającego zgromadzone w tej bazie dane.

Policja jest już gotowa do wprowadzenia nowych przepisów w życie, ponieważ każdy funkcjonariusz przy kontroli drogowej ma już dostęp do Rejestru Dowodów Osobistych z poziomu służbowego smartfona. Sprawdzi tam wszystkie istotne dane, wraz ze zdjęciem.

Kolejnym etapem prac nad wprowadzeniem pakietu deregulacyjnego będzie skierowanie dokumentu do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji. Czy „bez prawka” pojedziemy jeszcze w 2019 roku?

Karol Okoński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji mówi dla dziennik.pl:
„Aktualnie, po stronie centralnego systemu informatycznego obsługującego Centralną Ewidencję Kierowców prowadzone są prace dotyczące przygotowania tego systemu do wdrożenia rozwiązań w zakresie jazdy bez dokumentu prawa jazdy. Na 2019 r. zaplanowano również prace w zakresie pozostałych elementów pakietu deregulacyjnego.”

Ministerstwo nie wyklucza także dodania nowych propozycji, jeżeli będą one służyły kolejnym udogodnieniom dla obywateli.

Piotr Jędrzejak
Redaktor naczelny

Głównodowodzący portalem. Nie je, nie śpi, żyje newsami ze świata motocyklowego. Związany z laptopem. Zdarza mu się poprawiać "waCHacze" po kumplach z redakcji. Po mieście szaleje Street Triplem 675. Skontaktuj się Masz sprawę ? Skontaktuj się:

Materiały premium

czytaj kolejne artykuły