Ciąża, a jazda motocyklem: dozwolone czy nie?

- MotoRmania

Wedle panującego przekonania, że przez pierwsze miesiące ciąży można uprawiać sport, a tym samym jeździć motocyklem. Postanowiliśmy zbadać temat i obalić mity!

autor: Joanna Mróz

Od redakcji: Zapytaliśmy specjalistkę od rehabilitacji ciężarnych, co sądzi na temat jazdy motocyklem w błogosławionym stanie. Przeczytajcie, co Joanna Mróz, fizjoterapeutka oraz przyszła mama mówi na ten temat.

Wiele młodych kobiet z pasją praktykuje jazdę na motocyklu. Jest to sport ekstremalny, wymagający od organizmu znacznego wysiłku fizycznego. W czasie jazdy następuje przyspieszenie akcji serca, wzrost poziomu adrenaliny i kortyzolu we krwi. Podczas jazdy motocyklem mięśnie posturalne pracują skutecznie nad utrzymaniem równowagi. Każdy sport ekstremalny wiąże się z ryzykiem uszkodzenia ciała, kalectwem lub śmiercią.

Często młode kobiety nie zdają sobie sprawy, że są w ciąży. Zazwyczaj dowiadują się o swoim stanie kilka dni lub tygodni po spodziewanym dniu oczekiwanej miesiączki. W tym momencie ciąża ma ok. 7 tygodni. Jest to stan, w którym w badaniu USG można już wysłuchać serce maleństwa. Podczas ciąży ustrój kobiety podlega wielu zmianom adaptacyjnym obejmującym zarówno strefę fizyczną jak i psychiczną. Począwszy od zmian hormonalnych, poprzez zmiany w narządzie rodnym i układzie krążenia, organizm stopniowo przygotowuje się do ciąży i porodu.  Zmienia się także środek ciężkości ciała, odgrywający niesłychanie dużą rolę w jeździe motocyklem. Dzieje się tak za sprawą nasilonego wgłębienia w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa tzw. krzyżu i stopniowego powiększania się brzucha. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozpulchnienie więzadeł podtrzymujących macicę, które w I trymestrze ciąży są bardzo wyczulone na wysiłek fizyczny, długie jazdy samochodem i motocyklem oraz na podnoszenie ciężkich ciężarów. Wiele ciężarnych kobiet zadaje sobie pytanie, czy powinnam nadal jeździć? Czy jazda motocyklem jest niebezpieczna dla mojego dziecka? Mam nadzieję, że poniższy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.

Wiele kobiet jeździ motocyklami w terenie lub na torze wyścigowym, co szczególnie obciąża organizm. Podczas jazdy ciężarna macica jest narażona na wstrząsy i wibracje, które mogą wpłynąć niekorzystnie na zagnieżdżenie się zarodka w początkowym okresie ciąży. W II i III trymestrze może być przyczyną uszkodzenia więzadeł podtrzymujących macicę  lub w razie wypadku, nieodwracalnego uszkodzenia płodu. Należy pamiętać, że ciężarna zwiększa swoje zapotrzebowanie na tlen już od samego początku ciąży, a w kasku przepływ powietrza jest ograniczony. Może to doprowadzić do niedotlenienia płodu i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Podczas jazdy motocyklem kobieta może przeżywać stres związany z warunkami panującymi na drodze czy nadmierną prędkością. Może zaistnieć sytuacja, w której dojdzie do konfliktu z innymi uczestnikami ruchu drogowego, w której ciężarna motocyklistka może zostać poszkodowana. Takie wydarzenia powodują pojawienie się negatywnych emocji. Przeżywane przez kobietę stres, lęk, niepokój, mogą negatywnie wpływać na rozwój mózgu, osłabiać rozwój poznawczy dziecka, a także mają związek z zaburzeniami koncentracji w 1. roku życia.

Badacze wykazują, że towarzyszący ciężarnej stres, może być przyczyną okołoporodowych komplikacji, takich jak patologiczny przebieg porodu, zaburzenia psychiczne połogu, zaburzony proces nawiązywania więzi emocjonalnej z dzieckiem. Banalnie niebezpieczne dla kobiety i dziecka mogą być nudności, wymioty i zasłabnięcia towarzyszące okresowi ciąży. Wyobraź sobie, że jedziesz motocyklem na trasie szybkiego ruchu z zakazem zatrzymywania się lub postoju i nagle, co jest całkiem normalne w czasie ciąży, wymiotujesz lub słabniesz… Konsekwencje mogą być tragiczne. Do dziś pamiętam jak będąc jeszcze studentką Akademii Medycznej, na zajęciach z ginekologii i położnictwa przywieziono na oddział  kobietę w 4. miesiącu ciąży, która z nie swojej winy została poszkodowana w wypadku komunikacyjnym. W wyniku urazu straciła dziecko, a także macicę. Już nigdy nie będzie mogła mieć dzieci…

Miejsce zarezerwowane dla oczekujących mam 😉

Ciąża jest zmianą, która wpływa na reorganizację całego dotychczasowego systemu. Zmiany dotyczą relacji między partnerami, przeformułowanie roli społecznej, zmianę statusu społecznego. Wiele kobiet początkowo nie godzi się na wprowadzenie zmian w swoim życiu. Trudno im zrozumieć, że pewnych rzeczy nie należy już robić. Jest to całkowicie normalne i uzasadnione. Z biegiem czasu, zwykle w II trymestrze ciąży, kobieta zaczyna akceptować swój stan i cieszyć się z nadchodzącego macierzyństwa. Rezygnacja z dotychczasowych nawyków, pasji czy hobby nie jest już problemem. Motocyklistki, których organizm przyzwyczajony był do dużego wysiłku fizycznego mogą z powodzeniem rozpocząć aktywność ruchową. Z doświadczenia wiem, że gimnastyka podczas ciąży zapewnia kobiecie sprawność fizyczną, a jednocześnie wpływa korzystnie na samopoczucie. Od końca 4. miesiąca ciąży, kiedy dochodzi do stabilizacji emocjonalnej ciężarnej, a ryzyko poronienia jest już mniejsze, gimnastyka jest niemal pożądana, zwłaszcza, jeśli jest prowadzona w grupie. Ma to znaczenie nie tylko fizjologiczne, ale psychiczne. Dodatkowym atutem jest fakt, że ciężarna po porodzie będzie mogła szybciej zasiąść za kierownicę jednośladu. Istnieje wiele form aktywności fizycznej przeznaczonych dla kobiet w ciąży np. pilates, aquaaerobik, joga, czy fitness dla kobiet ciąży. Moim pacjentkom, które borykają się z bólem krzyża okresu ciąży, dobrze służy masaż, ciepłolecznictwo i relaks. W cięższych przypadkach stosowana jest terapia manualna kręgosłupa.

Powszechnie wiadomo, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Ciąża nie musi być traktowana jak choroba, nie musi być udręką. Obecna medycyna i techniki fizjoterapii poprawiają samopoczucie i komfort psychiczny. Wszystkie kobiety zainteresowane tematyką rehabilitacji w ginekologii, położnictwie i pediatrii zapraszam na telefoniczne konsultacje, a także prowadzone przeze mnie zajęcia. 

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl