Honda X-Adv 2017: pierwsze wrażenia z testu offroadowego skutera [+ onboard]

- Piotr Jędrzejak

W miniony weekend, jak na pewno zauważyliście na Instagramie i Facebooku, byliśmy na Sardynii. Ciężko tam pracowaliśmy, testując nowy, offroadowy, przedziwny skuter o nazwie X-Adv. Przeczytajcie pierwsze wrażenia, które okazały się bardziej obszerne, niż regularny test.

Honda zaprosiła nas na premierę czegoś, o co nikt nie prosił, a tym bardziej nie potrzebował. A jednak Honda to zrealizowała. Pomysł podobno zrodził się w momencie, gdy jeden z „large project leaderów” zastanawiał się jak ze swoją żoną wjechać na plażę, gdzie oboje ostatni raz byli 18 lat wcześniej, jeszcze nie jako małżeństwo. Oczywiście, że można zrobić to czymś z „enduro” w nazwie, ale Kenichi Misaki chciał użyć do tego jednośladu, który równie dobrze może być używany na co dzień, który jest wygodny i przystępny. Chciał dodać emocji do segmentu skuterów i tak wpadł na pomysł, aby Integrę uczynić offroadówką.

Nie wiemy czy chociaż jedno słowo z powyższego akapitu jest prawdą, ale tak opowiedziała nam Honda, no i ładnie to wszystko brzmi, więc przekazujemy dalej.

Honda X-ADV 2017 test motormania piotr jedrzejak (4)

Pierwsze wrażenia

Jeżeli spodziewaliście się tutaj tylko dwóch akapitów tekstu, to musimy Was rozczarować, ale macie zdecydowanie więcej do czytania. Opiszemy Wam pierwsze wrażenia na temat kilku różnych aspektów Hondy X-Adv. Na pocieszenie dodajemy pierwszy, krótki film – niedługo skleimy dłuższy i lepszy.

Origami

Na prezentacji Honda bardzo podkreślała, ile pracy zostało włożone w projektowanie X-Adva. Naprawdę wygląda X-Adv Honda - szczegoly i detale (1)zajebiście. Nie wahamy się przed użyciem tego stwierdzenia, nawet w przypadku skutera. Wszystkie reflektory są ledowe, co pozwoliło na zabawę ich kształtem. Poza tym plastiki i powierzchnie mają wiele przełamań i ostrych linii, co ma przypominać japońskie origami. Do tego skuter wygląda twardo i agresywnie. Podoba nam się!

Skrzynia DCT

X-Adv, jak na serię NC przystało, posiada skrzynię automatyczą, dwusprzęgłową DCT, czyli Dual Clutch Transmission. Nie będziemy zadręczali Was technicznym opisem działania, ale powiemy jedynie, że z każdym nowym modelem i liftingiem, Honda dopracowuje działanie skrzyni i to widać. Dla X-Adva przeznaczono krótsze przełożenia, co objawia się wrażeniem większej mocy i agresywniejszym sposobem jazdy. Do dyspozycji mamy kilka trybów jazdy: manualny obsługiwany guzikami plus i minus; ekonomiczny D oraz sportowy S w odmianach S1, S2 i S3. Nas najbardziej X-Adv Honda - szczegoly i detale (3)zachwycił najostrzejszy S3. Jego algorytmy zapewniają jazdę na najwyższym możliwym przełożeniu, co w przypadku przekładania się z zakrętu w zakręt jest zbawienne. Na Sardynii nie było zbyt dużo prostych odcinków, a jak tylko się pojawiały, tryb S3 wręcz irytował trzymaniem dramatycznie wysokich obrotów.

Prawdziwie zakochaliśmy się w trybie S3, jak Pumpkin w Honey Bunny z Pulp Fiction, dopiero na hamowaniach do zakrętów. Automat cudownie wprowadzał swoje algorytmy w życie, idealnie i ostro zbijając biegi przed zakrętami. Chyba nie zdarzyła się sytuacja, w której manualnie potrzebowaliśmy wymusić na nim redukcję o kolejne przełożenie!

Co ciekawe, gdy dojeżdżamy do zakrętu bez hamowania, tryb S3 nie redukuje biegu. Dzięki algorytmom wie, że skoro nie hamujemy, to nie jedziemy ostro, więc redukcja jest niepotrzebna. Mądre? Future is now.

Offroad

Skuter nie posiada offroadowego trybu G znanego z Afryki Twin, z którą pokrewieństwo jest tak często podkreślane. Trochę nas to dziwi, bo skoro ta technologia już jest, to nie wymaga nadmiernych kosztów, a byłaby niezłym X-Adv Honda - szczegoly i detale (5)dopełnieniem ideologii offroadowej. Brak trybu G jest przez Hondę tłumaczony faktem, że większość klienteli prawdopodobnie przybędzie z segmentu skuterowego, a więc G byłby zbędnym dodatkiem (my tak nie uważamy). Jeżeli jednak Honda zauważy zainteresowanie z rynku adventureowego, w kolejnym liftingu doda tryb G.

Na szczęście kontrola trakcji na szutrze nie przeszkadzała. A to dlatego, że w ogóle jej nie ma – i dobrze! Więcej o tym, jak skuter spisuje się w offroadzie, przeczytacie w drukowanej MotoRmanii.

Hamulce

ABS na sardyńskich drogach przy ostrej X-Adv Honda - szczegoly i detale (2)jeździe aktywował się tylko raz, co świadczy o nim dobrze. Pozytywne wrażenie jest jednak popsute faktem, że nie da się go wyłączyć chociażby do celów offroadowych. Bez sensu! Zostaje tylko wyciąganie bezpiecznika.

W odróżnieniu od Integry, tutaj są dwie tarcze z przodu, a radialnie montowane zaciski Nissin zostały zapożyczone z Afryki Twin. Ten zestaw na asfalcie sprawuje się nadspodziewanie dobrze.

Szyba

X-Adv Honda - szczegoly i detale (7)Honda mocno chwaliła się, jaki to świetny patent opracowali na regulowanie szyby. Rzeczywiście wygląda bajerancko, jak zawieszenie trapezowe. Zachęceni opowiadaniami marketingowców, zabraliśmy się do regulacji w trakcie jazdy. I co? I tak trzeba użyć obu rąk, więc nie ma się czym podniecać.

Elektronika

Kluczyka zbliżeniowego nie mieliśmy okazji za bardzo potestować, ale to dobrze, bo pewnie przez przypadek zabralibyśmy go do domu. (I musielibyśmy wrócić na Sardynię, no nie.) My lubimy to rozwiązanie, a X-Adv Honda - szczegoly i detale (4)w X-Adv wygląda na to, że działa w porządku. Bagażnik otwierany jest z klasycznego guzika, jedynie w określonej pozycji stacyjki. Tam zmieści się jeden kask albo cała fura kartofli. W bagażniku jest też oświetlenie i gniazdo 12V.

Zegary są totalnie wypasione. Kilka kontrolek przeniesiono na kierownicę, ale główne centrum dowodzenia mieści się wyżej, w formie kwadratowego ekranu ciekłokrystalicznego. Wygląda świetnie, przywodzi na myśl motocykle dakarowe. Oferuje sporo informacji, które mogą być deczko przytłaczające, ale po chwili da się przyzwyczaić i zegary zaczynają wyglądać intuicyjne, wręcz idealnie.

Spalanie

Silnik X-Adva to rzędowy dwucylindrowiec o pojemności 745 ccm. Oferuje 54,8 KM mocy i 68 Nm momentu. O jego X-Adv Honda - szczegoly i detale (6)charakterze przeczytacie w drukowanej MotoRmanii. Przejechaliśmy około 245 km i jak dobrze się domyślacie, ani trochę nie oszczędzaliśmy manetki. Przy ostrym traktowaniu, na wysokich obrotach, naczęściej jadąc w trybie S3, X-Adv za nic nie chciał wskoczyć powyżej spalania średniego 5,1 l/ 100km. To tak, jakby wejść do sklepu z cukierkami, wybrać wszystko co się da, a przy kasie dowiedzieć się, że dziś wyprzedaż i połowę dostajemy gratis.

Podsumowanie

Nie opiszemy Wam pełnego werdyktu na temat Hondy X-Adv, bo to tylko pierwsze wrażenia. Całkiem rozbudowane, ale jednak.

Zdradzimy Wam tylko, że w przypadku X-Adva wszystko zależy od jednego, raczej niedużego, ale niezwykle istotnego szczegółu, jakim są podnóżki montowane centralnie. Przykręcone zostały dokładnie w punkcie mocowania wahacza, a sam punkt podparcia stopy znalazł się poniżej oryginalnych podestów, w stronę tylnego koła. To dzięki nim X-Adv’a można nazwać skuterem offroadowym, z segmentu adventure, który przy okazji świetnie daje się kontrolować na asfaltowych zakrętach.

Z tym przemyśleniem, które wbrew pozorom posiada drugie dno, zostawimy Was na dłużej. Test Hondy X-Adv powinien ukazać się za ponad miesiąc, w kwietniowym numerze MotoRmanii. Niestety test odbył się tuż po zamknięciu numeru marcowego, który w kioskach znajdziecie za kilka dni.

Honda X-ADV kosztuje 48 900 złotych i jest wyposażona w skrzynię DCT, oczywiście ABS oraz opisywane, elektroniczne bajery. Dostępna jest też edycja limitowana w cenie 49 400 zł, która w pakiecie posiada oryginalny kufer top case ze stelażem, podparciem pod plecy i systemem jednego kluczyka.

Honda X-ADV 2017 test motormania piotr jedrzejak (3)

Dane techniczne: Honda X-Adv 2017

ENGINE 
TypeLiquid-cooled, L2, SOHC
Engine Displacement (cm³)745cc
No. of Valves per Cylinder4
Bore ´ Stroke (mm)77 x 80
Compression Ratio10.7:1
Max. Power Output40.3kW @ 6,250rpm
Max. Torque68Nm @ 4,750rpm
Oil Capacity4.1L
FUEL SYSTEM 
CarburationPGM-FI
Fuel Tank Capacity13.1L
Fuel Consumption27.5km/l
ELECTRICAL SYSTEM 
StarterElectric
Battery Capacity12V-11.2AH
ACG Output420W @ 5,000rpm
DRIVETRAIN 
Clutch TypeWet multiplate Hydraulic / Wet multiplate Hydraulic Dual clutch (DCT)
Transmission Type6-speed
Final DriveChain
FRAME 
TypeSteel Diamond
CHASSIS 
Dimensions (LxWxH)2245x910x1375
Wheelbase1,590mm
Caster Angle27°
Trail104mm
Seat Height820mm
Ground Clearance162mm
Kerb Weight238kg
Turning radius2.8m
SUSPENSION 
Type FrontAdjustment
Type RearProlink with Rear Shock Preload adjustment
WHEELS 
Rim Size Front17 inch
Rim Size Rear15 inch
Tyres Front120/70 R17
Tyres Rear160/60 R15
BRAKES 
ABS System Type2 Channel
INSTRUMENTS & ELECTRICS 
InstrumentsDigital
HeadlightLED
TaillightLED

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl