Organizatorzy cyklu WorldSBK opublikowali dziś wstępne listy startowe klas Superbike, Supersport i Supersport 300 na sezon 2017. Niestety, zabrakło na nich Polaków.

W największej klasie Superbike zobaczymy 21 zawodników reprezentujących 14 różnych ekip i startujących na maszynach siedmiu różnych producentów. Tytułu, w barwach fabrycznego zespołu Kawasaki, bronił będzie Jonathan Rea. Drugim zawodnikiem będzie były mistrz Tom Sykes. Ducati wystawi Chaza Daviesa i wracającego na tor Marco Melandriego. W Hondzie obok Nicky’ego Haydena zadebiutuje były mistrz świata Moto2, Niemiec Stefan Bradl, z kolei na fabrycznych Yamahach pojadą Alex Lowes i Michael van der Mark. Wspierana przez Aprilię ekipa Milwaukee, mistrzowie BSB sprzed dwóch lat, wystawi Eugene’a Laverty i Lorenzo Savadoriego, z kolei na BMW teamu Althea, były mistrzów razem z Ducati i Carlosem Checą, znów zobaczymy Jordiego Torresa i byłego mistrza niemieckich Superbike’ów Marcusa Reiterbergera. Samotnym jeźdźcem MV Agusty pozostanie Leon Camier. Do stawki dołączy mistrzowska ekipa z Supersportów, Kawasaki Puccetti i Szwajcar Randy Krummenacher. Na wstępnej liście startowej zabrakło węgierskiej ekipy Team Toth, której barwy reprezentował w tym roku Paweł Szkopek. Czy to się jeszcze zmieni?

W klasie Supersport zobaczymy aż 30 zawodników, w tym sześciu walczących o Puchar Europy. Stawkę otwiera obrońca tytułu Kenan Sofuoglu. Krummenachera zastąpi u jego boku Brytyjczyk Kyle Ryde. Dwa motocykle wystawi MV Agusta. Jednego z nich dosiądzie były wicemistrz świata, przez lata wierny Hondzie Amerykanin PJ Jacobsen. Do zespołu Simona Buckmastera wraca z teamu MV Francuz Jules Cluzel, u którego boku zobaczymy znanego z (końca stawki) Moto2 Szwajcara Robina Mulhausera. Hondą teamu Lorini wystartuje Kyle Smith. Gino Rea i Kazuki Watanabe przesiadają się na Kawasaki ekipy GO ELEVEN. Nowe R6-tki zespołu Kallio Racing dosiądą Sheridan Morais i były zwycięzca niemieckiego pucharu Yamahy R6, Niki Tuuli, a Yamahy wspieranego przez producenta teamu GRT, Federico Caricasulo i Lucas Mahias. W stawce zobaczymy także dwa Triumphy i Suzuki. Nie zobaczymy z kolei, na co wielu liczyło, tegorocznego zwycięzcy pucharu Yamahy, czyli Patryka Kosiniaka.

Nowa klasa Supersport 300 to aż 35 nazwisk, w tym zwycięzca Pucharu Europy Juniorów, Mika Perez, znany z pucharu Red Bulla Ukrainiec Nikita Kalinin, znani z MŚ Moto3 Holender Scott Deroue i Włoch Armando Pontone oraz dwie zawodniczki, Ana Carrasco i Avalon Biddle. Trzy miejsca pozostają jeszcze nieobsadzone, ale torunianin Daniel Blin, który liczył na awans do MŚ, potwierdził niedawno dołączenie do ekipy Wójcik FHP w mistrzostwach Polski Supersport 300 i Alpe Adria.

Sezon MŚ rozpocznie się pod koniec lutego w Australii. Pełne listy startowe znajdziecie tutaj.