Maks Chwalik, podopieczny Akademii ORLEN Team, potwierdził świetną formę, wygrywając czwartą rundę kwalifikacji Motocrossowych Mistrzostw Europy w łotewskiej Stelpe. Utalentowany zawodnik zapewnił sobie tytuł Mistrza Europy Strefy North East. Wśród kobiet  startowała najbardziej utytułowana polska zawodniczka Joanna Miller, która zakończyła sezon na dobrym piątym miejscu.

informacja prasowa

W drugi weekend lipca na bardzo dobrze przygotowanym naturalnym torze w Stelpe zameldowała się czołówka najlepszych riderów, aby rywalizować w finałowej rundzie Mistrzostw Europy strefy North East w kategoriach MX65 i MX85 oraz Mistrzostw Kobiet. Wśród nich będący w mistrzowskiej dyspozycji Maks Chwalik, który przed zawodami w Stelpe przewodził stawce „sześćdziesiątek” oraz wciąż zmagająca się z problemami zdrowotnymi Asia Miller.

Maks_Chwalik AkademiaORLENTeam fot.Piladzu_mototrase_2

W tym sezonie Maks już dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium, wygrywając zawody w Cieszynie oraz Kovel i był jednym z faworytów na Łotwie. W sobotnich kwalifikacjach zgarnął holeshota, ale z powodu dwóch pechowych wywrotek musiał gonić i ostatecznie dojechał piąty. Wśród kobiet, pomimo bardzo zaciętej rywalizacji i skutków przeziębienia, Asia Miller wywalczyła piąte miejsce.

Podczas niedzielnej rywalizacji Chwalik pokazał, kto zasłużył na tytuł Mistrza Europy. Pierwszy wyścig od początku przebiegał pod dyktando Polaka i na mecie zameldował się on z 12-sekundową przewagą nad drugim zawodnikiem. Drugi przejazd, pomimo ponownie wywalczonego holeshota, był już bardziej wyrównany. Maks wytrzymał presję i dopiero na piątym okrążeniu oderwał się od Łotysza Reisulisa, sukcesywnie powiększając przewagę do 11 s. Ta wygrana, przypieczętowała tytuł Mistrza Europy Strefy North East.

Maks_Chwalik AkademiaORLENTeam fot.Piladzu_mototras3

Asia Miller udanie rozpoczęła rywalizację i w pierwszym biegu była piąta. Niestety drugi przejazd to walka z kontuzjowanym kolanem i skutkami przeziębienia. Pomimo przeciwności, zawodniczka Akademii ORLEN Team, dojechała na szóstym miejscu, kończąc sezon Motocrossowych Mistrzostw Europy z piątą lokatą.

Więcej informacji na www.orlenteam.pl i na Twitterze @TeamORLEN.