Organizatorzy mistrzostw świata Grand Prix opublikowali dziś wstępne listy startowe klas MotoGP, Moto2 i Moto3 na sezon 2018. Oto analiza najciekawszych roszad.

W królewskiej kategorii MotoGP bez rewolucji i większych zmian. W ekipach fabrycznych jedyna roszada to wskoczenie Scotta Reddinga do Aprilii na miejsce Sama Lowesa, który wraca do Moto2. Dwóch nowych zawodników trafi z kolei z Moto2 do teamu Marc VDS, gdzie za Jacka Millera i Tito Rabata zobaczymy wicemistrza Thomasa Luthiego i mistrza Franco Mobridelliego.

Miller zajmie miejsce Reddinga w Pramac Ducati, a Rabat dołączy do ekipy Avintia, która wymienia obu zawodników – Loris Baz wraca do WorldSBK a Herctor Barbera do Moto2. Do Rabata dołączy, dość kontrowersyjnie, przeciętny Belg Xavier Simeon. Ostatnia nowość to drugi zawodnik w teamie LCR, wspierany przez Idemitsu Japończyk Takaaki Nakagami. Łącznie 24 motocyklistów na maszynach sześciu różnych producentów.

Nowe i stare twarze w Moto2

Do ciekawych zmian doszło z kolei w Moto2. Podczas gdy mistrz i wicemistrz awansują do MotoGP, na ich miejsce wskoczą odpowiednio mistrz Moto3 Joan Mir i wracający z MotoGP Sam Lowes. Co ciekawe, nowa ekipa Brytyjczyka przesiada się z Kalexa na KTM-a. Na rzecz austriackiej maszyny, Sutera porzuci z kolei niemiecki team Kiefer Racing, do którego u boku Dominique’a Aegertera dołączy były  mistrz Moto3, Niemiec Sandro Cortese.

Do mistrzostw świata wracają także czołowi zawodnicy mistrzostw Europy Moto2, Steven Odendaal z RPA i Brazylijczyk Eric Granado. Pierwszy z nich dosiądzie w barwach RW Racing debiutującej w MŚ na pełen etat, japońskiej konstrukcji NTS, na której wywalczył w tym roku mistrzostwo Europy. Brazylijczyk dosiądzie zaś dobrze znanego sobie Kalexa w teamie Forward Racing. Jego partnerem będzie Stefano Manzi, który zamieni się miejscami z przyrodnim bratem Valentino Rossiego, Lucą Marinim.

Spore zmiany czekają zespół Sito Ponsa, do którego z MotoGP wraca Hector Barbera. U jego boku zobaczymy Lorenzo Baldassarriego. Fabio Quartararo przeskakuje z kolei na Speed Upa, podobnie jak wracający na pełen etat były mistrz Moto3, Danny Kent, który kontrowersyjnie rozstał się z teamem Kiefer Racing na początku roku. Do Moto2 awansują także team partnerzy z Moto3, Romano Fenati i Jules Danilo. Obaj dosiądą KTM-ów, choć w innych teamach. Do Tech 3 awansuje także Bo Bendsneyder, podczas gdy Xavi Vierge przechodzi na Sutera ekipy Dynavolt Intact GP.

Barw nie zmieniają m.in. Alex Marquez, duet ekipy Ajo KTM, Miguel Oliveira i Brad Binder oraz Francesco Bagnaia i Mattia Pasini. Póki co to właśnie oni wydają się faworytami.

Przetasowania w Moto3

Kilka interesujących przetasowań ma także miejsce w Moto3. Również i z tej klasy czołowa dwójka awansuje wyżej. Miejsce odchodzącego mistrza Joana Mira zajmie w ekipie Leopard Racing Włoch Enea Bastianini, który jest obecnie dopiero szósty w tabeli. Bestia kolejny raz zmienia barwy i wydaje się, że to jego ostatnia szansa na tytuł w Moto3. Jego zespołowym kolegą będzie zdolny rodak, Lorenzo Dalla Porta.

Do teamu Valentino Rossiego u boku Nicolo Bulegi dołączy mistrz świata juniorów, Dennis Foggia, podczas gdy Andrea Migno wróci do Aspara, który będzie korzystał z motocykli marki KTM. Ze stawki znika bowiem hinduska Mahindra. Miejsce Bastianiniego w Estrella Galicia zajmie hiszpański debiutant Alonso Lopez.

Podczas gdy ekipa Akiego Ajo zrezygnuje z obu swoich tegorocznych zawodników i wystawi jedynie Darryna Bindera, Nicolo Antonelli dołączy do teamu ojca Marco Simoncelliego, gdzie ponownie zobaczymy także Tatsukiego Suzuki.

John McPhee trafi do ekipy CIP, gdzie jego team-partnerem na drugim KTM-ie będzie Makar Jurczenko z Kazachstanu. Ze stawki znika zbudowany w tym roku specjalnie wokół Szkota zespół promujący jednocześnie brytyjski puchar talentów.

W swoich dotychczasowych zespołach pozostają Aron Canet oraz podopieczni Fausto Gresiniego, Jorge Martin i Fabio di Giannantonio, którzy z pewnością będą w przyszłym roku bardzo mocni w walce o tytuł.

Pełne listy startowe MotoGP, Moto2 i Moto3 znajdziecie TUTAJ.