Podczas specjalnej konferencji prasowej przed Grand Prix Niemiec na torze Sachsenring, Hiszpan Dani Pedrosa ogłosił zakończenie swojej wyścigowej kariery po sezonie 2018.

32-latek od 2006 roku ściga się w MotoGP barwach fabrycznej ekipy Repsol Honda. W tym czasie wygrał 31 wyścigów, 112 razy stawał na podium, trzy razy zdobywał tytuł wicemistrza i trzy razy drugiego wicemistrza świata. Wcześniej zdobył także trzy tytuły mistrzowskie w klasach 125 i 250.

Specjalną konferencję prasową Pedrosa zwołał już miesiąc temu, podczas Grand Prix Katalonii. Podobno swoją decyzję chciał ogłosić już wówczas, ale na horyzoncie pojawiła się opcja startu prywatną Yamahą w barwach Petronasa i toru Sepang. Hiszpan długo się zastanawiał, ale ostatecznie postanowił zejść z wyścigowej sceny.

„To była piękna kariera – Dani powiedział dziś ze łzami w oczach. – Nie spodziewałem się, że osiągnę aż tyle. To była trudna decyzja. Długo o tym myślałem. Kocham ten sport, ale moje uczucia nie są już tak intensywne i mam teraz w życiu inne priorytety. Skłaniałem się ku tej decyzji już od dłuższego czasu.”

Szef organizującej MotoGP firmy Dorna, Carmelo Ezpeleta, zapowiedział, że podczas kończącego sezon i jego karierę Grand Prix Walencji Pedrosa trafi do galerii „Legend MotoGP”. Nie będzie pierwszym zawodnikiem, który dostąpi tego zaszczytu, choć nigdy nie wywalczył tytułu w królewskiej klasie. Na początku roku podobnego zaszczytu dostąpił Amerykanin Randy Mamola, jeden z najbardziej widowiskowo jeżdżących zawodników w historii.

Ezpeleta był jednym z wielu oficjeli, którzy stawili się na konferencji Pedrosy. Innymi byli m.in. szef stowarzyszenia zespołów IRTA i ekipy Monster Yamaha Tech 3 Herve Poncharal, były wieloletni szef mechaników, obecnie szef techniczny KTM-a Mike Leitner oraz były kolega z zespołu z klasy 125, Joan Olive.

„Chciałbym zostać w tym sporcie, bo spędziłem w tym padoku 15 lat i mam sporą wiedzę, ale zobaczymy co się wydarzy” – zakończył Pedrosa, którego kariera upłynęła nie tylko pod znakiem zwycięstw, ale także licznych kontuzji.

Przed Danim jeszcze 11 wyścigów. Najbliższy z nich już w ten weekend. Zmagania o Grand Prix Niemiec ruszą w niedzielę o godzinie 14. Na torze Sachsenring od początku swojej kariery w królewskiej klasie niepokonany jest zespołowy kolega Pedrosy z ekipy Repsol Honda, Marc Marquez.