4 lutego na torze w Togliatti rozpoczną się tegoroczne finały Astana Expo Indywidualnych Mistrzostw Świata Gladiatorów w wyścigach motocyklowych na lodzie. Mistrzowskiego tytułu wywalczonego przed rokiem broni Rosjanin Dmitrij Chomicewicz. Cykl IMŚ Gladiatorów będą gościć kolejno Togliatti, Szadrinsk, Ałmaty, Berlin oraz Heerenveen. Najlepszego zawodnika w tej odmianie wyścigów motocyklowych poznamy 2 kwietnia.

Uczestnicy tegorocznych zmagań w cyklu Astana Expo Indywidualnych Mistrzostw Świata Gladiatorów w wyścigach motocyklowych na lodzie zostali wyłonieni w turniejach kwalifikacyjnych, które rozegrano w styczniu na torach w fińskim Ylitornio oraz szwedzkim Stromsund. Jedynie obrońca złtego medalu, Dmitrij Chomicewicz, miał zapewniony udział w cyklu zawodów finałowych. Pomimo wywalczonego na torze awansu ze startu w finałach musiał wycofać się Stefan Pletschacher. Niemiec doznał kontuzji barku podczas towarzyskiego turnieju w Steingaden, przeszedł operację i nie wystąpi już w tym sezonie. Jego miejsce w cyklu jako stały uczestnik zajmie doświadczony Austriak Harald Simon.

Piętnastkę stałych uczestników Astana Expo Indywidualnych Mistrzostw Świata Gladiatorów w wyścigach motocyklowych na lodzie stanowią przedstawiciele pięciu krajów: pięciu Rosjan, czterech Szwedów, trzech Niemców, dwóch Austriaków oraz jeden Czech. Organizator każdego dwudniowego turnieju finałowego wskazuje zawodnika, który wystąpi z „dziką kartą” oraz dwóch rezerwowych. Opublikowano również listę kwalifikowanych rezerwowych, na której znaleźli się Fin, Niemiec oraz dwóch Austriaków. Stali uczestnicy oraz kwalifikowani rezerwowi będą występowali z wybranymi przez siebie numerami.

Oficjalna lista uczestników Astana Expo IMŚ Gladiatorów:
919. Dmitrij Chomicewicz (Rosja)
333. Daniił Iwanow (Rosja)
100. Franz Zorn (Austria)
88. Max Niedermaier (Niemcy)
106. Dmitrij Kołtakow (Rosja)
114. Dinar Waliejew (Rosja)
22. Guenther Bauer (Niemcy)
69. Jan Klatovsky (Czechy)
911. Igor Kononow (Rosja)
58. Stefan Svensson (Szwecja)
11. Ove Ledstrom (Szwecja)
81. Jimmy Olsen (Szwecja)
33. Hans Weber (Niemcy)
192. Niclas Svensson (Szwecja)
50. Harald Simon (Austria)

Oficjalna lista rezerwowych Astana Expo IMŚ Gladiatorów:
57. Timo Kankunen (Finlandia)
665. Charly Ebner (Austria)
48. Luca Bauer (niemcy)
25. Josef Kreuzberger (Austria)

Wylosowano listę startową turniejów finałowych w Togliatti. „Dziką kartę” na te zawody otrzymał reprezentant gospodarzy Nikita Tołoknow, natomiast rezerwę toru będą stanowić Michaił Litwinow oraz Iwan Bolszakow. Pierwszy turniej finałowy rozpocznie się 4 lutego o godzinie 13 czasu polskiego.

Lista startowa zawodów w Togliatti:
1. Ove Ledstrom (Szwecja)
2. Igor Kononow (Rosja)
3. Harald Simon (Austria)
4. Johann Weber (Niemcy)
5. Dinar Waliejew (Rosja)
6. Jimmy Olsen (Szwecja)
7. Max Niedermaier (Niemcy)
8. Dmitrij Kołtakow (Rosja)
9. Niclas Svensson (Szwecja)
10. Nikita Tołoknow (Rosja)
11. Franz Zorn (Austria)
12. Daniił Iwanow (Rosja)
13. Guenther Bauer (Niemcy)
14. Stefan Svensson (Szwecja)
15. Dmitrij Chomicewicz (Rosja)
16. Jan Klatovsky (Czechy)
17. Michaił Litwinow (Rosja)
18. Iwan Bolszakow (Rosja)

Źródła: fim-live.com, speedweek.de