Motocykliści austriackiej ekipy YART Yamaha, Niemcy Marvin Fritz i Max Neukirchner oraz Australijczyk Broc Parkes, wygrali sobotni wyścig ośmiogodzinny MŚ FIM EWC na słowackim torze Slovakiaring. Podopieczni Mandy’ego Kainza pokonali inną ekipę Yamahy, broniący tytułu francuski team GMT94 oraz liderów klasyfikacji generalnej i zwycięzców ostatnich zmagań w Le Mans, FCC TSR Honda France.

Podopieczni YART wreszcie przełamali towarzyszącego im od dwunastu miesięcy pecha. Rok temu na Słowacji stracili sporo czasu i szansę na zwycięstwo z powodu problemów technicznych. Następnie wywrotki i awarie zatrzymały ich na dobre w Bol d’Or i Le Mans. W sobotę zwycięstwo nie przyszło im jednak łatwo, bo ekipę GMT94 wyprzedzili o zaledwie 31 sekund. Podium, ze stratą ponad minuty, uzupełnił zespół FCC TSR Honda France, który utrzymał w ten sposób prowadzenie w tabeli. Jego przewaga nad GMT94 wynosi jednak tylko jeden punkt. Mimo zwycięstwa YART praktycznie nie ma już z kolei szans na tytuł. Strata w tabeli to 86 punktów na tylko 90 możliwych do zdobycia w ostatnich dwóch wyścigach sezonu 2017-2018.

Tuż za podium finiszował na Słowacji team Honda Endurance Racing, o jedno kółko wyprzedzając NRT48, a o dwa czeską ekipę Mercury Racing. Siódme miejsce, ponownie spowolnieni przez problemy z hamulcami, zajęli wielokrotni mistrzowie świata, francuski SERT. Dopiero na dziewiątej pozycji finiszował z kolei team SRC Kawasaki, który szansę na walkę o podium pozbawiła wywrotka Randy’ego de Puniet a następnie problemy z brakiem paliwa. Dziesiątkę uzupełnił najszybszy z zespołów klasy Superstock, Yamaha Viltais Experiences.

Do mety ośmiogodzinnych zmagań dotarło 29 z 34 startujących ekip. Świetne, dwunaste miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczyła polska ekipa Wójcik Racing Team, w składzie Marek i Paweł Szkopek oraz Adrian Pasek. Więcej o jej starcie pisaliśmy tutaj. Mniej szczęścia miał drugi z polskich zespołów, LRP Poland, który musiał wycofać się z rywalizacji po czterech godzinach z powodu wywrotek Niemki Lucy Gloeckner i jej rodaka Arnauda Friedricha, co uniemożliwiło Słowakowi Jaro Cernemu ukończenie zmagań w pojedynkę.

Kolejna runda FIM EWC odbędzie się 9 czerwca na niemieckim torze Oschersleben. Sezon zakończy się pod koniec lipca na japońskim torze Suzuka.

Zobaczcie krótki klip z początku sobotniego wyścigu:

Po pierwszych dwóch godzinach na SłowacjiZobaczcie jak wyglądała pierwsza zmiana w wykonaniu Marek Szkopek Micro #33, nasz pierwszy pit stop i posłuchajcie co Marek miał do powiedzenia zaraz po przekazaniu motocykla Pawel Szkopek #19. Za nami już dwie godziny walki. Na motocyklu AdrianPasek. 15. pozycja!

Live Timing: www.fimewc.com/live-timing/ a relacja na żywo w tej chwili na Eurosport 2.

Bestion Projekt | Balcamp.pl | Mercury Engineering | Yamaha Motor | Zamek weselny w Osieczku | Apex Clan | KMRacing | Dunlop Motorsport Polska | Yamaha UHMA BIKE | FIM Endurance World Championship EWC | SLOVAKIA RING – official site | Yamaha Austria Racing Team | Yamaha Racing

Wideo: Mick Fialkowski / Media4Racing

Opublikowany przez Wójcik Racing Team 12 maja 2018