Transport motocykla na przyczepie

- MotoRmania

Żeby przewieźć motocykl nie musicie mieć specjalnej przyczepy do motocykli. Motocykle można z powodzeniem przewozić na praktycznie dowolnej przyczepie, jeżeli tylko będziecie pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Kluczowe są mocne pasy transportowe oraz aby przyczepa posiadała bardzo solidne uchwyty. Motocykl można bezpiecznie zamocować na kilka różnych sposobów – ważne, aby mocowanie było stabilne i mocne. Tutaj zaprezentujemy jeden ze sposobów na przykładzie przyczepy z płaską platformą, bez szyn i uchwytów na koła, ponieważ wiele osób dysponuje właśnie taką przyczepą.

transport_motocykli_01_przyczepka1

Mocowanie przodu

Przygotuj 4 pasy ściągające (więcej o doborze pasów niżej). 2 pasy posłużą do zamocowania po bokach i 2 pasy do zablokowania przemieszczania przód-tył. Jeżeli masz specjalną przyczepkę do transportu motocykli z uchwytami na koła to wystarczą Ci 2 pasy.

Ustaw motocykl pionowo na przyczepie i po obu stronach przymocuj 2 pasami przednią część motocykla w sposób pokazany na zdjęciu:

transport_motocykli_02

Gdzie zaczepić pas?

Możesz przełożyć przez kierownicę (jak na zdjęciu) albo o dolną półkę. Ważne, aby pas leżał na mocnej metalowej części. Nigdy nie mocuj pasa na rolgazie lub innych delikatnych elementach! Dolny koniec pasa przymocuj do uchwytu na przyczepie, po obu bokach motocykla. Jeżeli Twoja przyczepa nie ma odpowiedniego uchwytu (jak ta pokazana na zdjęciu), użyj np. karabińczyka jako elementu pośredniego. Nie przekładaj pasa bezpośrednio na ostrym metalowym kancie, bo pęknie przy pracy pod obciążeniem.

Uwaga: nigdy nie używaj pasów z „otwartym” hakiem, bo grozi to wypięciem podczas transportu!

Motocykl powinien stać równo w pionie. Jeśli jest przechylony to trzeba poluzować pasy i poprawić ściągając równomiernie oba pasy.

Blokada zawieszenia i jak mocno ściągać pasy.

transport_motocykli_07_blokada_zawieszenia

Jak mocno ściągać pasy? Niektórzy doradzają, żeby nie ściągać ich zbyt mocno. Jakie są Twoje doświadczenia?

Marcin, EnduroES.pl: „Nie można zostawić luzu w zawieszeniu, ponieważ na dużych wybojach motocykl zapracuje na amortyzatorach, pasy się poluzują i motocykl może się przechylić a nawet wypiąć. Widywałem już sytuacje, gdy ktoś używał pasów z otwartymi hakami i motocykl się zwyczajnie wypiął i przewrócił podczas jazdy. Jednocześnie bardzo niedobrze jest całkowicie ścisnąć cały skok zawieszenia, ponieważ amortyzatory się przez to zużywają. Przy krótkich trasach nie jest to jeszcze tak szkodliwe, ale przy kilkugodzinnym transporcie często uszkadzają się uszczelniacze i wycieka olej z amortyzatorów. Koniecznie trzeba więc umieścić element blokujący zawieszenie. Umieszczamy taką blokadę i dzięki temu możemy pasy ściągnąć bardzo mocno (skasować cały luz zawieszenia), a jednocześnie amortyzatory nie są wciśnięte do końca”

Następny krok to zabezpieczenie motocykla przed przesuwaniem się przód-tył. Przypnij 2 pasami: jeden ściągający do przodu, a drugi do tyłu. Pasy powinny być równolegle do motocykla.

transport_motocykli_21

Tutaj nie działają już tak duże siły, więc nie musisz napinać pasów tak mocno jak przednich, ale zawsze zaczepiaj je do solidnych uchwytów. Jeżeli posiadasz przyczepkę z uchwytami na koła, które blokują przesuwanie się motocykla przód-tył, to mocowanie pasami jest niepotrzebne.

Podsumowanie:

transport_motocykli_19_podsumowanie


– 2 pasy po bokach (z zamkniętymi hakami)
– Pasy leżą na mocnym metalowym miejscu np. na kierownicy
– Pamiętaj o blokadzie przedniego zawieszenia
– 2 pasy do blokady przód-tył
– Całą operację można spokojnie wykonać samemu jeśli mamy wprawę, ale bezpieczniej jest poprosić kogoś o pomoc.
– Po przejechaniu kilku kilometrów zatrzymaj się i sprawdź zamocowanie.

O czym trzeba pamiętać:

– Pasy nie mogą dotykać ostrych krawędzi.
– Motocykl nie może stać na stopce podczas transportu.
– Jeżeli przewozisz kilka motocykli lub motocykl jest ustawiony blisko ściany busa to warto założyć na kierownicę rękawy ochronne, żeby uniknąć obijania i uszkodzeń. Możesz je zrobić z czegokolwiek, np. ze starej dętki.

transport_motocykli_09

Pamiętaj, że motocykle nie mogą się dotykać, ani nawet nie mogą być blisko siebie! Na wybojach przechylają się i zdarza się, że dochodzi do uszkodzeń (np. pompy hamulca na kierownicy). Jeżeli nie masz wyjścia i przewozisz kilka motocykli blisko siebie to włóż pomiędzy nie oponę lub coś podobnego. Nie blokuj hamulca. Niektórzy blokują przedni hamulec podczas transportu, aby w ten sposób unieruchomić motocykl. To dość kontrowersyjna metoda.

Marcin, EnduroES.pl: „Odradzam to. Zdecydowanie wolę stabilne zamocowanie pasami. Po pierwsze poleganie na hamulcu nie jest bezpieczne: motocykl i tak może na wybojach się przesuwać, a w dodatku hamulec może się uszkodzić (hydraulika może puścić) i wtedy w ogóle traci stabilność. Po drugie wciśnięcie przez kilka godzin hamulca nie służy jego żywotności. Lepiej go oszczędzać. Hamulec jest do tego żeby ratować Twoje życie na trasie, a nie do transportu.”

Uważaj na ViaToll!

Sprawdź czy łączna dopuszczalna masa Twojego samochodu i przyczepy nie przekracza 3,5 tony. Nie ma znaczenia czy jedziesz z ładunkiem czy z pustą przyczepką. Liczy się masa dopuszczalna wpisana w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli przekracza 3,5 tony to na wielu drogach obowiązuje Cię ViaToll, a brak jego wykupienia to mandat co najmniej 3000 zł.

Wybór przyczepy – zwykła czy specjalna do motocykli?

Przyczepa do motocykli ułatwia i przyspiesza zamocowanie – posiada szyny zabezpieczające przesuwanie się kół na boki, oraz uchwyty na koła blokujące ruch przód-tył. Cena wypożyczenia takiej przyczepy to ok. 50 zł za dobę (plus kaucja zwykle ok. 200 zł).

przyczepka_2

Jeśli nie masz takiej to nie problem. Powyżej pokazaliśmy jak możesz zamocować motocykl na dowolnej przyczepie. Przyczepa z płaską platformą ma tę zaletę, że możesz dowolnie ustawiać motocykle. Na przykład na tej przyczepie przy odpowiednim skośnym rozmieszczeniu mieszczą się nawet 4 motocykle.

Dzięki kratownicy na tej przyczepie koło nie przesuwa się na boki. Jeśli przyczepa ma zupełnie płaską platformę powinieneś zabezpieczyć koło przed przemieszczaniem się na boki. Przypnij koła dodatkowymi pasami lub zamontuj na przyczepie kołki blokujące.

Chcesz zlecić przewiezienie swojego motocykla w sposób szybki i bezpieczny? Możesz również zaufać profesjonalistom: www.info.clicktrans.pl/transport-motocykli-poradnik/

Autorzy: Michał z Clicktrans.pl  i Marcin z EnduroES.pl

Może ci się zainteresować

MotoRmania jest zaskakującym, lifestyle’owym portalem o tematyce motocyklowej. Podstawą publikacji są rzetelnie i niezależnie przeprowadzane testy motocykli, których dodatkową atrakcją jest inspirujący sposób prezentacji zdjęć. Kompetencja redakcji MotoRmanii została wyróżniona zaproszeniem do testów fabrycznych motocykli wyścigowych klasy Superbike, co błyskawicznie ugruntowało status magazynu jako najbardziej fachowego miesięcznika motocyklowego w Polsce. Nasz portal to długo oczekiwany powiew pasji i prawdziwie motocyklowego stylu życia!

©2010 – 2023 Wszystkie prawa zastrzeżone MotoRmania.com.pl