Specjalny reflektor rzuci słup światła na strop tunelu, co pozostałym kierowcom pomoże zauważyć obecność jednośladu.

Suzuki pochyliło się nad bezpieczeństwem jednośladów w tunelach. Japończycy zauważyli, że tunel to po pierwsze miejsce z niskim poziomem oświetlenia oraz po drugie jest to ciasne środowisko. W takich warunkach motocykle mogą pozostać niezauważone. Rozwiązaniem ma być specjalny reflektor rzucający pionowy słup światła na strop tunelu. Patent został właśnie złożony.

Suzuki patent reflektor słup światła (2)

Reflektor miałby być zamontowany w tylnej sekcji motocykla. Włączać go można manualnie, ale przede wszystkim ma działać automatycznie, za sprawą czujników wykrywających strop tunelu. Czujniki mają też wykrywać samochody jadące z tyłu. Patent opisuje też możliwość włączenia kilku świateł pionowych, jeżeli system wykryje z tyłu więcej pojazdów.

Pozostali kierowcy mieliby zauważyć słup światła, a także sam poruszający się, oświetlony punkt na stropie tunelu – w ten sposób zwrócą też uwagę na obecność jednośladu na drogach.

Suzuki patent reflektor słup światła (1)

Każdy sposób na poprawę bezpieczeństwa motocyklistów jest cenny, jednak prawdę mówiąc mocno zdziwimy się, jeżeli ten projekt opuści „szufladę zapomnianych patentów” i ujrzy światło dzienne. Jeżeli jednak tak się stanie, trzeba pamiętać, aby tunelami nie jeździć w pionie na jednym kole.

Suzuki patent reflektor słup światła (3)

Suzuki patent reflektor słup światła (4)