Wychodząc naprzeciw ludziom XXI wieku, Holandia testuje nowy system oświetlenia przejść dla pieszych ze światłami. Nazywa się on +Light Line, na czym polega jego działanie?

A no na banalnych światłach LED umieszczonych na chodniku! Patrząc w ekran swojego nowiutkiego iPhone’a czy Samsunga z reguły spoglądamy w dół, dzięki temu systemowi stojąc przy krawędzi jezdni będziemy widzieli po bokach naszej dłoni delikatnie rażące światła. Pokażą nam one, czy możemy w danym momencie przejść przez jezdnię.

hg1

Światło zielone zapala się zaraz po czerwonym, lecz gdy światło ma zmienić się na czerwone to zielone powoli zaczyna migać, aby ostrzec przechodnia – zupełnie jak zwykła sygnalizacja. Testy trwają aktualnie w mieście Bodegraven, zaś światła rozmieszczono w pobliżu szkół. Jeśli rozwiązanie okaże się przydatne, firma HIG Traffic Systems z pewnością otrzyma o wiele więcej zleceń.

A co wy myślicie o takim rozwiązaniu? Według nas jakkolwiek śmiesznie i absurdalnie to by nie wyglądało, jest w stanie uratować czyjeś istnienie, a więc z pewnością jest dobrym wynalazkiem. Nie mówiąc już mniejszej szansie na pojawienie się problemów z prawem, skoro zwyczajnie zmaleje szansa, że ktoś wtargnie nam pod koła.

swiatla w chodnikach