RC4R będzie maszyną wyścigową dla nowej serii Northern Talent Cup, która od 2020 roku będzie przedsionkiem Red Bull Rookies Cup.

W 2020 roku rusza nowa seria wyścigowa o nazwie Northern Talent Cup. Organizowana jest przez Dornę (czyli MotoGP) oraz ADAC. Siedem rund serii NTC rozegra się na terenie środkowej i północnej Europy, a udział weźmie 24 zawodników w wieku 12-17 lat. Przynajmniej dwie rundy obędą się w trakcie weekendów MotoGP.

Northern Talent Cup ma być serią która jest tania, o identycznej specyfikacji motocykli, a najlepsi zawodnicy trafią z NTC do Red Bull MotoGP Rookies Cup lub do FIM CEV Junior World Championship, skąd droga do Moto3, a dalej Moto2 i MotoGP jest już „prosta”. Seria NTC jest częścią kampanii „Droga do MotoGP”. Dorna potrzebowała dostawcy tanich i szybkich motocykli.

KTM RC4R 250ccm do serii Northern Talent Cup (3)

Tak się składa, że KTM już od dawna jest wyłącznym dostawcą motocykli do Red Bull Rookies Cup. Posiada też spore doświadczenie w MotoGP. No i tym sposobem na początku lipca, podczas GP Niemiec, zaprezentowany został nowy, tani w zakupie i utrzymaniu, sportowy KTM RC4R z jednocylindrowym, 4-suwowym silnikiem 250 ccm.

Mamy pierwsze dane techniczne nowego KTMa RC4R:

KTM RC4R 250ccm do serii Northern Talent Cup (2)

Pojemność 1-cylindrowego silnika 4-suwowego to dokładnie 249,9 ccm przy średnicy i skoku tłoka wynoszących 78 i 52,3 mm. Skrzynia ma 5 przełożeń. Wszystko zamknięte jest w stalowej ramie kratownicowej (a jakże), do której przykręcono aluminiową sekcję tylną. Silnik zasila wtrysk Keihin z przepustnicą o śr. 44 mm.

Felgi mają 17 cali o szerokości 2,5 i 3,5 cala. Wymiary opon to 95/75 z przodu oraz 115/75 z tyłu, dostarczał będzie je Dunlop. Przednia pojedyncza tarcza ma średnicę 290 mm. Zawieszenie to produkty WP. Zbiornik mieści 7 litrów, a waga bez paliwa to około 92 kg.

Niestety nie wiadomo, co dokładnie oznacza „tani”. Nie jest także jasne, czy KTM RC4R dostępny będzie w zakupie dla każdego – póki co nic na ten temat nie wiadomo. Jeździlibyśmy nim na wszystkie ODTJ-y!

KTM RC4R 250ccm do serii Northern Talent Cup (1)

KTM RC4R 250ccm do serii Northern Talent Cup (4)